Giresun Futbol camiasının uzun yıllardır kan kaybettiği bir gerçektir.

Futbolcusu ile, Antrenörü ile, Hakemi ile ve Kulübü ile hatta hatta basını ile bir türlü kendisini toparlayamayan ilimiz verilen emeklerin karşılığını bir türlü alamıyor. Yıllar boyu tesislerden sıkıntı çeken ilimiz, Giresunspor gibi fevkalade yükseklerde oynayan takımımızdan da beklediği desteği göremeyince amatör camia kendisini çamurun içinden çıkaramaz oldu. Uzun yıllar sonra sadece Eynesil Belediyespor’un başarısı ile gülen ilimizde kimselerin terfi şansı yakalayamaması acımızı büyütmektedir. Bugünlerde transferler başlamış olup oyuncuların ne profesyonel liglere geçtiğini görebiliyoruz, nede antrenörlerimizin çıkış yaptığını görebiliyoruz. Bunun karşılığında camianın en önemli parçası olan Hakemlerimizin de beklenen listeler içinde yer alamadığına şahit olduk.

Bugünlerde tüm amatör camia 2023-2024 Sezonuna hazırlanıyor. Genç ve kaliteli oyuncunun birkaç tane olduğu ilimizde kulüplerin yatırım yapmaktan kaçtığı ortadadır. Gençler Ligindeki kalitemizin dibe vurmuş olması geleceğimizi korkutmaktadır. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü camiası içinde bulunan yetkililerinde bir çaba harcamadığı ortadadır. Her şey gönüllü amatör kulüp yöneticilerine bırakılmıştır. Özellikle merkezde bulunan hiçbir tesis insanı cezbetmiyor, sıkıntıları bizlere yaşatıyor. Hiçbir şeyi kendisine dert etmeyen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kendi başının çaresine düştüğü için amatör camianın hiç hesabını yapmıyor.

Bu acı dolu yazı girişimizin ardından Gündemimizi değerlendirmek istiyorum. Futbol Hakem Camiasının Klasman Listeleri açıklanmış olup İlimiz Hakemlerinin yeterli şans bulamadığı burada da ortaya çıkmıştır. Çok kısa zaman içinde Hasbi Dede, Sedat Yavanoğlu, Mustafa Zıvalı gibi Klasman hakemleri kendi kararları ile Hakemliği bırakırken listelerdeki yerimizde zayıflamış oldu. TFF tarafından yeniden atanan Merkez Hakem Komitesi 2023-2024 Sezonu öncesi liste değişimi yapmadan geçen yılki listeleri kullanma kararı aldı. Bizimde geçen sezon listelerde yerimiz zayıf olduğu için bir çıkış yapma şansımız olmamıştır. Üstelik geçen sezonki listelerde en iyi yerde bulunan Giray Kara’nın da askerde olması ve bu sezon görev yapamayacak olması bizim için yine kayıp oldu.

2022-2023 SEZONU NASIL GEÇMİŞTİ?

Mürvet Sezer Başkanlığındaki İl Hakem Kurulumuzda Mehmet Işık, Engin Şahin, S.Ömer Kadıoğlu ve Ulaş Birleş görev yaptı. 2022-2023 Sezonunda çok yoğun bir çalışma dönemi geçiren İl Hakem Kurulumuz Eylül 2022 tarihinde başlattığı çalışmaları 13 Temmuz 2023 tarihine kadar devam ettirdi ve 37 Etap çalışması yaptı. Elindeki Hakem kadrosunu çok olumlu yönetmeye çalışan kurulun en büyük kozları tecrübeli hakemler oldu. Soner Demiralp, Serkan Yücel, Emre Kaplan, Murat Başar Aslan, Taner Sarı, Göktuğ Yılmaz, Enes Ömer Beşirlioğlu, Salih Çetin sürekli görevde olurken BAL maçlarından gelen Ertuğrul Yılmaz, M.Zahit Sadan Klasmandan gelen Giray Kara hakem yelpazesinin içindeki yıldızlar oldu. Kadir Kara ile A.Metehan Köse bu sezon şartlar nedeniyle sürekli sahalarımızda olamadılar. Hiç kuşkusuz ; Soner Demiralp, Serkan Yücel, Emre Kaplan, Murat Başar Aslan, Taner Sarı bizler için çok fedakarca bir sezon geçirdiler. Ekonominin dibe vurduğu bu ortamda Hakem ücretlerini bile gündeme taşımadan göreve çıkan bu beşli ve diğer arkadaşlarına bir kez daha futbolumuz adına teşekkür ederiz.

Mürvet Sezer Başkanlığındaki İl Hakem Kurulumuz üst seviyede Yardımcı Hakem çıkarmayı başarmışlardır. Bu Hakemlerin her birinin önünün açık olduğuna inanıyorum. Birkaç yıl sonra yurt çapında Yardımcı Hakem Listemizin çok yüksek olacağına bende inanıyorum. 2022-2023 Sezonunda; Umut Türkeş, Onur Tatar, Onur Tomak, Nevzat Tomak, Mehmet Can Onuk, İzlem Günaydın, Ceyhun Yavuz, Ahmethan Bektaş, Serkan Kol, Sefa Pınar, Emirhan Karayel, Uğurcan Büyüktaş, Eren Okay, Yusuf Koca, Uğur Bayram, Celal Kara, Cihat Yolasığmaz ve Üstad Murat Kalpakçıoğlu görevde alkış alan isimler olmuştur. Bu Yardımcı Hakemlerimizden 8 tanesi halen BAL Yardımcı Hakem listesinde bulunuyor olsa da en az 12-13 isim çıkış içinde olacaktır. Bu da gösteriyor ki ilimizde Bir düdük hakemi sıkıntısı vardır. Tecrübeli hakemlerimizin yanına birkaç yıl içinde yıldız isim olacak 3-5 hakem vermek zorundayız.

GELELİM 2023-2024 LİSTELERİNE

TFF’nin seçimleri ardından Merkez Hakem Komitesi de değişti ve Ahmet İbanoğlu Başkanlığındaki Komite iç başı yaptı. Seçimlerin geç olması nedeniyle MHK özel bir liste çalışması yapmadan geçen sezonki listeler ile yola devam kararı aldı. Bu karar bizim biraz daha geri düşmemize etken oldu. Listeler açıklanırken MHK bir özel açıklama daha yaptı ve 2023-2024 futbol sezonu terfi tenzil Hakem klasman belirleme kurs ve sınavlarının devre arasında yapılacağını da duyurdu. Biz şimdilik devre arasını bekleyeceğiz ama bugün açıklanan listelerin genel durumuna da bakmak zorundayız.

Süper Lig Gözlemciler Listesindeki yerini koruyan İl Hakem Kurulu Başkanımız Mürvet Sezer ile C Klasman Yardımcı Hakem Listesine bulunan Mürvet Yavuztürk gururumuz oldu. 26 Kişilik Süper Lig Hakem Listesinde, 56 Kişilik Süper Lig Yardımcı Hakem Listesinde, 25 Kişilik A Klasman Hakem Listesinde, 46 Kişilik A Klasman Yardımcı Hakem Listesinde, 63 Kişilik B Klasman Hakem listesinde, 101 Kişilik B Klasman Yardımcı Hakem Listesinde ve 77 Kişilik C Klasman Hakem Listesinde yer bulamadık. Bu arada, Geçen sezon B Klasmanda yer alan Yardımcı Hakem Giray Kara’nın askerliği olduğu için listelerdeki yeri dondurulmuştur.

264 Hakemin yer aldığı Bölgesel Hakem Listesinde Ertuğrul Yılmaz, Mehmet Zahit Sadan ile Salih Çetin yer alırken, 437 Hakemin yer aldığı Bölgesel Yardımcı Hakem Listesinde de Ahmethan Bektaş, Ceyhun Yavuz, Mehmet Can Onuk, Onur Tatar, Onur Tomak, Nevzat Tomak, Serkan Kol, Umut Türkeş yer alarak moralimizi yükselttiler. Bizim en büyük kozumuz olan BAL Yardımcı Hakem listesinden yukarı doğru mutlaka çıkış yapmamız olacaktır. Burada çok umjutluyuz.

MHK tarafından açıklanan listenin son bölümünde Gözlemciler Listesi de vardı. 25 Kişilik Süper Lig Gözlemciler listesinde Mürvet Sezer yer aldı. Toplam 172 kişinin yer aldığı A Klasman, B Klasman, C Klasman Gözlemciler listesinde bizlerden kimse yoktu. 310 Kişilik Bölgesel Gözlemciler Listesinde ise Cezmi Öztürk, Bülent Öztürk, Ulaş Birleş yer aldı.

Giresun İl Hakem Kurulunun teklif ettiği liste inşallah devre arasında yapılacak sınavlarda etkili olur ve hakem camiamız istediği hedefi yakalar.

 

 
Paylaşmayı Unutma!