Trendyol 1. Ligde sezonun 5'nci maçına çıkan Giresunspor, kendi saha ve seyircisi önünde güçlü ve iddialı rakibi Manisa karşısında sayısız gol pozisyonlarından yararlanamadı ve 3 puanla ayrılacağı mücadeleden ancak tek puanla ayrılmak zorunda kaldı…

Çotanak Spor Kompleksi’nde 17 Eylül Pazar günü oynanan Giresunspor-Manisa FK maçının özetini, yukarıdaki büyük başlıktaki cümlede olduğu gibi, “Golcü yok, gol de yok” şeklinde verebiliriz.

Ligin güçlü ve iddialı ekiplerinden Manisa FK karşısında ortaya konan oyun ve mücadeleden mutlak surette 3 puanla ayrılmalıydık. Ama, ne yazık ki takımda golcü olmadığı için, pozisyon zenginliğinin bol olduğu bu mücadeleden istediğimiz sonuçla ayrılamadık ve 1 puana razı olduk.

Ligin başından bu yana belki de en iyi maçımızı Manisa karşısında oynadık. Özellikle bu maçın ikinci yarısında bulduğumuz pozisyonlar ve kaçırdığımız goller adeta saç-baş yoldurur cinstendi. Maçta Çekdar Orhan ve Mert Han ile yakaladığımız pozisyonlar, bizi galibiyete taşıyacak pozisyonlardı.

Klas bir oyuncu olan Çekdar’ın, bulduğu pozisyonlarda bu kadar güçsüz kalması, akıl alacak gibi değil. Bu futbolcu maça sanki antrenman yapmadan çıkmış gibi, neredeyse ayakta duramıyor. Bu ne hal kardeşim. Sen profesyonel futbolcusun, sahaya çıkan bir oyuncu o denli güçsüz olur mu?

Diğer golcü Mert Han’da, sahada gezip duruyor; ne rakibe pres var, ne de gol vuruşu var! Genç kardeşim, maçlarda o güzel fiziğini kullansan, rakibe baskı yapsan ve pozisyonları iyi koklasan olmaz mı? Takım iyi mücadele ediyor ve güzel de pozisyonlar buluyor ama son vuruşlarda etkili olacak ayaklar yok.

 Hal böyle olunca, tabii ki gol de yok. O zaman iş tesadüflere ve duran toplara kalıyor. Bir maçtan galibiyetle çıkmak için gol ya da goller atılması gerek. Bizde bu olmadığı için sahada arzulanan sonuç çıkmıyor.

Takım giderek lige ısınıyor, kalecimiz Erkan; gerçekten sezona harika bir başlangıç yaptı. Eyüp maçında frikikten yediği gol hariç, hiçbir hatalı gol yemeyen ve yaptığı kurtarışlarla takımı ayakta tutan Erkan’ın bu formunu devam ettirmesi en büyük temennimiz.

Defans blokumuz da görevini en iyi şekilde yapıyor. Yetenekli bir isim olan Kadir Seven’e bir parantez açmak istiyoruz. Fiziğin ve seziş kabiliyetin çok iyi, ama bir de ileriye vurduğun topları iyi kullanabilsen. Bazen öyle anlar oluyor ki, sanki çok acemi bir oyuncu gibi görünüyorsun. Bu da senin klasını düşürüyor. Diğer stoperimiz Faruk Can, Manisa maçında çok iyi oynadı. Beklerimiz idare ediyor, sağ bekte Talha ve sol bekte Şahin, fena değiller. Bu arada, sakatlanan Talha’nın yerine giren genç oyuncu Mehmet Keskin de bu takımda banko yer alabilecek kapasitede. Fiziği, çabukluğu ve mücadele hırsı mükemmel olan bu oyuncunun biraz daha tecrübelenmesi gerek.

Orta sahamızda Erol Can ve Saviçevic gibi klas ayaklar var. Ancak, her iki oyuncudan da bugüne kadar kendilerinden beklenen performansı alamadık. Halbuki, iyi gününde olan bir Erol Can ve bir Saviçevic, maça damga vuracak isimler. Onlardan daha iyi bir performans bekliyoruz. Bu alandaki diğer genç isimlerin biraz daha tecrübeye ve çalışmaya ihtiyaçları var.

Manisa maçının bir diğer dikkat çeken anı da, teknik adam Mustafa Kaplan’ın, mücadelenin son anlarına kadar gösterdiği olağanüstü efor, özellikle genç oyuncularımıza ders olmalı. Kaçırılan her pozisyondan sonra kalbi sıkışan ve oyuncularına kızan deneyimli teknik adamın, gösterdiği kazanma hırsı, gerçekten kalplere zarar. Kaçırılan ve harcanan her pozisyondan sonra strese giren ve aşırı şekilde üzülen teknik adamın, futbolcular tarafından çok iyi anlaşılması gerek. O’nun gösterdiği gayret ve kazanma hırsı, sahaya çıkan futbolcularımızda da olmalı. Bu kadar pozisyon yakalayıp değerlendiremezsen, tabii ki buna herkes üzülür ve tepki gösterir.

Teknik adamın kazanma hırsı ve mücadele azmi, futbolculara da yansımalıdır. Kaplan hocanın maçın sonlarında kaçan her pozisyondan sonra strese girmesi doğal bir şey ama, onun bu kadar üzülmesine biz de tahammül edemiyoruz.

Sevgili hocamıza geçmiş olsun diyerek, bu hafta sonu Ankara’da yapılacak Keçiörengücü maçı için takımımıza başarılar diliyoruz. Bu takım Ankara’dan mutlaka iyi bir sonuçla dönmelidir diyerek yazımızı noktalıyoruz.

 
Paylaşmayı Unutma!