24 Haziran 2018 Pazar
Türkiye`nin iki numaralı liginde ilk 5 hafta sona erdi. Ancak ne maç özetleri yayınlanıyor ne de maçlar. Madem bu işi elinize yüzünüze bulaştıracaktınız sizin o koltukta oturmanınız anlamı nedir?

Neresinden bakarsanız bakın olayın her tarafı skandal.

Türkiye’nin iki numaralı liginde ilk 5 hafta sona erdi ancak maçlar hala televizyonlardan canlı yayınlanamıyor. İşin daha da kötüsü maçlar yayınlanmadığı gibi özet görüntülere de kimse ulaşamıyor.

Sözüm ona her akşam bir televizyon kanalında yerli dizi var. Gazetelerden okuduğumuza göre dizelerde başrolleri oynayan aktör yada aktrisler bölüm başına 50 bin TL alıyorlar. Dizelerde irili ufaklı en az otuz karakter var. Çekimleri- montajı- set ekibi-yönetmeni desen dizilerin haftalık maliyeti 1 milyon TL.

Bunu şu nedenle yazıyorum ki dizi senaristleri ve tv patronları çatır-çatır para kazanırken Türkiye’nin iki numaralı ligini kimse futbolseverlerle buluşturamıyor.

ÖNCE 113 ARDINDAN 90 MİLYON TL?

Edindiğim sağlam kaynaklara göre Türkiye Futbol Federasyonu TFF 1. Liginin yayın bedelini 113 milyon TL olarak belirledi. Uzun yıllardır maçları canlı olarak yayınlayan TRT dahil hiçbir televizyon kuruluşu bu parayı veremeyince yine TFF tarafından rakam kurban bayramı arifesinde 90 milyon TL’ye düşürüldü.

Ancak yine ihaleye girecek babayiğit bir televizyon kanalı bulunamadı.

Benim anlamadığım konu ise şu..

Örneğin TFF, 90 milyon TL’ye 1. Ligin yayın haklarını satacak.. Peki aynı TFF 1. Lig takımlarına kaç milyon TL verecek?

Totali 40 yapsan takım başına iki küsür milyon düşecek. 50 milyonu takımlara dağıtsan kalan milyoncuklar nereye akacak?

Her fırsatta kulüplere para cezası kesen passolig uygulamasına geçilmesine karşın şahıslara değil tribüne ceza kesen TFF gerçekten ne yapmak istiyor.

Bu konuda kim nasıl bir açıklama yapacak onu da merak içerisinde beklemekteyim. 

Bir de anlayamadığım en büyük denklemlerden biri taraftarlardan ve spor kulübü idarecilerinden biri akıllı telefon aracılığı ile periscope ve facebook uygulamasından canlı yayın yaparak en azından sosyal medyayı bilgilendirirken maç için atanan gözlemci neden telefonlara el koymak hatta cezai işlem yapmak istiyor..? Neye dayanarak bu konuda ahkam kesiyor..?

TFF 1. Ligde  yayın skandalı devam ederken maç sonunda sporcu ve teknik adamlar ‘biz tele röportaj vermeyiz kardeşim’ derse Türkiye’deki futbol mantelite sini nereye düşürmüş olacaksınız..

Varsın bundan sonrasına da  TFF’nin en etkili ve en yetkili isimleri düşünsün.

Eğer bir federasyon kendi ülkesinde iki numaralı ligde oynayan takımlara yayın skandalı yaşatıyor ve maddi kaynak da aktaramıyorsa A Milli takım hocasının aldığı aylık maaşı ve A Millilerin kazandığı her maçtan sonraki galibiyet primlerini Türk halkına açıklamak zorundadırlar.

Nokta.

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha