16 Kasım 2018 Cuma
Giresunspor, Gazişehir Gaziantep deplasmanına hangi düşünceyle gitti ve orada neler yaptı?

Kalecisinden en uç da oynayanına kadar hatta teknik heyetinden yedek kulübesindeki bireyler bu sorunun samimi cevabını ararlarsa varılacak makul birliktelik eşliğinde ortada sorun kalmayacağı kanaatindeyim.

Çünkü kendimizi irdelemezsek bulunduğumuz konumu ilerleyen haftalarda mumla arayabiliriz.

Rakibin her ne kadar birbirinden etkili hücum silahları olsa bile lider bir takım kaleyi bulan ilk isabetli şutu 49. dakikada Çağlar ile çekiyorsa ve bu golle bir puanı kurtarıyorsa şapkamızı bir değil ikinci hatta üçüncü kez önümüze koyup düşünmemiz gerekiyor.

Şimdi ufak bir maç analizi yapacak olursak…

Gazişehir Gaziantep golü attığı 32. dakikaya kadar kalemize üç isabetli şut göndermiş, dördüncü de golü bulmuş. O baskı neticesinde iki kez de korner kullanmış. Giresunspor’un ise ilk 45 dakika boyunca korner atışından başka reaksiyonu olmamış.

Giresunspor ilk isabetli şutunda 49. dakikada golü bulurken ikinci isabetli şutunu da maçın 64. dakikasında çekmiş. Zaten başka da yok. Maç genelinde Gazişehir 14 şut denemesi yapıp 11’in de isabet tutturmuş, biz ise 7 denemeden sadece ikisini. Bunlardan birini de golle sonuçlandırmışsız.

Yani,

Yani lider takım son derece kısır bir maç oynayıp ve altın değerinde 1 puan alarak Giresun’a dönmüş.

Metin Diyadin hocanın maçın ardından kötü oyunu kabul etmesi ve ilk 45 dakikalık bölümün boşa harcanıp gittiğini söylemesi son derece önemli bir özeleştiri.

Ama bu tabloyu değiştirmek de tamamen Metin hocanın elinde olan bir şey.

Ben buradan haftalar önce Giresunspor’un Fatih ile başladığı maçları yavaş oynadığını, takımın öne çıkamadığını dile getirmiştim.

Haklı çıkmak istemiyorum zira Metin hoca Webo, Del Valle ve Ermin Zec hücum hattını ve onlarında arkasında Muhammet Reis’i görünce tedbir amaçlı maça Fatih ile maça başlamış olabilir. Ama burada orta sahadan pas trafiğini yönetecek ve takımı hızlı bir şekilde öne taşıyacak hücum oyuncularının dağınıklığını hesap etmemiş de olabilir.

Ama oynanan futbolun bize gösterdikleri var ki,

Korkishko bu performansıyla hızla gözden düşerken Jones Lopes ve Da Silva Brinner’in de hakkını yiyor.

Çünkü bu iki oyuncu Korkishko iyi oynasın diye Giresunspor’dan kazandıkları paralarla Giresunspor’un maçlarını tribünden izliyorlar!

Dale dikine oynamaya çalışıyor, rakip savunmayı yoruyor ancak Dialiba da sanki Korkishko’ya nazire yaparcasına her geçen hafta biraz daha kötü oynuyor.

Gerek Korkishko gerekse de Dialiba yakında mevkilerini Sinan Özkan ve Mehmet Akyüz’e kaptırırlarsa sakın şaşırmayın. Çünkü ben buna çoktan alışmaya başladım bile.

Şimdi yazının hemen girişinde dile getirdiğim ‘Giresunspor, Gazişehir Gaziantep deplasmanına hangi düşünceyle gitti ve orada neler yaptı?’ sorusuna cevap arayacak olursak şunu söyleyebiliriz ki..

Giresunspor kötü oynadığı bir maçtan 1 puan ve bir de gol atan bir stoper kazandı.

Yakında savunma bloğunda da değişiklikler görürseniz ona da şaşırmayın.

Çünkü lider takımın savunmacıları iki haftada bir bireysel hatalar yapıp takımına sayı yedirmez aksine yan toplardan hatta duran toplardan skora katkı yaparlar.

Galiba Giresunspor’un kritik deplasmandan bir puan kadar Çağlar Birinci’yi de kazanarak dönmesi klişeleşmiş takım kurgusunun değişmesi için iyi bir örnek olacaktır.

Yoksa bizler her hafta oynanan futbol kalitesini düşüneceğimize oynamaya çalışıp bizi kandıranlar kendi sonlarını düşünmeye başladıklarında…

Eminim ortaya daha çok savaşan bir Giresunspor çıkacaktır.

Kalın sağlıcakla…


ZaferAktengiresunGiresunsporÇotanaklarSpor28Com

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha