16 Kasım 2018 Cuma
Giresunspor sahasındaki Elazığspor müsabakasına 3 puan parolasıyla çıkarken, 90 dakikayı içeride çok önemli iki puan kaybederek tamamladı.

Lider takımın özellikle son 20-25 dakikalık bölümde maçı çevirebilmek adına çok fazla üretken olamadığı bir 90 dakika izlememizde ki yegane sebeplerden biri hiç şüphesiz Recep’in maça ilk 11 yerine yedek kulübesinde başlamasıydı. Giresunspor, Recep Öztürk’ün kenarda oturduğu yada ısındığı dakikalarda el fireni çekilmiş bir takım görüntüsü çizerken hamlelerin de geç gelmesi zirve yarışında çok önemli 2 puan kaybı yaşanmasına sebep oldu.

Peki futbol oynama tarzı Giresunspor’a benzeyen Elazığspor karşısında 2 puan kaybı yaşamamak için neler yapılabilirdi?

Evvela rakibin top oynatmama ve kazandığı faullerde oyuna yavaşlatma taktiğine hızlı bir orta saha oyuncusu ile karşılık verilebilirdi.

Bunun yapılması için Teknik Direktör Metin Diyadin neden 63 dakika bekledi bilinmez ama Fatih Atik, Recep’e göre ağır sahanın aranılan ilacı değildi.

**

Şimdi baktığımız zaman Giresunspor’un rakibine fazla pozisyon verdiğini de görebilirsiniz. Ama bu durumun da tamamen yine bizden kaynaklandığını göz ardı edemeyiz. Nedeni ise ikinci bölge ile üçüncü bölge arasında 25-30 metrelik bir mesafe bulunurken henüz bu sahaya alışamayan Fatih Atik bu açığı kapatacak kondisyona sahip değildi.

Bunları söylerken Dialiba’nın kaçırdığı yüzde 100’lük golü de unutmamak gerekir. Zira 69. dakika içerisinde yaşanan söz konusu pozisyonda Dale’nin Recep’in görevini yaptığını ve rakiplerine sırtını dönüp Dialiba’ya pas verişini unutmamak gerekir.

Giresunspor bu ligde lider olmak istiyor ve en önemlisi lider kalmak istiyorsa hızlı oynamak mecburiyetindedir. Yeşil-beyazlı ekibe bu ritmi kazandıracak oyuncu da Fatih değil kesinlikle Recep’tir. Örnekleme yapacak olursak Atatürk Stadı zemininden sadece biz değil rakiplerde aşırı derece de şikayetçi iken yavaş tempoyla rakipleri boğamayacağımız herkes biliyor.

**

Tabi bu durumu ben yazıyorum ama Metin Diyadin maçtan 24 saat önceye kadar ne düşündü bilemeyiz. Fatih’in taktik amaçlı ilk 11’de sahaya çıkmasını anlarım fakat kenara alınmak için neden 63. dakika bekletildiğini bana kimse izah edemez.

Az evvel de dile getirdiğim gibi bu ligde lider olmak kolay. Üst üste iki-üç maç kazanıp koltuğa kurulursun ancak lider kalmak istiyorsak tempomuz daha yüksek kalitede olmak zorunda. Bir de lider takım Elazığspor gibi kapalı savunma yapan rakipleri aşmak için çilingirci yardımı alamayacaksa bu işi de hücum hattıyla çözmek durumundadır.

Bakınız Giresunspor’un hücum hattına Korkishko, Dale, Dialiba, kenarda ise Mehmet Akyüz ve Sinan Özkan var. Bu imha timi kolay kolay hiçbir takım da yokken top yapmayan ve oyunu kanatlara yayamayan orta saha ile lider olarak kalamayız. Dodo ve Panos gibi harika iki orta saha oyuncusunun önünde hem dikine oynayan hem de kanat organizasyonlarını çok iyi yapan Recep’i kenarda bekletmek Giresunspor’a da hiçbir şey kazandırmaz. Tam aksine Elazığ maçında olduğu gibi puan yada puanlar kaybettirir.

**

Bunları yazarken samimiyetine çok inandığım Metin Diyadin bana ‘Kardeşim gerçek olan 2 puan ortalamasıdır. Ben de bu doğurtuldu da hatta daha iyi bir konumda ilerliyorum’ derse ben de kendisine futbol da kazananın her zaman haklı olduğunu söylerim.

O zaman kazanan takım her zaman haklıysa…

Farklı maceralar denemek yerine Denizli’de kazanan takımın bozulmaması gerekirdi.

Sağ da Caner de oynamalı ortada Recep de olmalıydı.

Birde futbol da mutfak kısmına çok takılırsanız sunumda yapılan servis hatalarının hesabı her zaman işletme sahibinden sorulur.

Benim size nacizane tavsiyem Mustafa Bozbağ’ı bu işlere mecbur bırakmayın!

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha