15 January 2021 Friday
Bu ülkede futbol bu kadar olumsuzluklarla gündeme gelmedi. Her hafta saha içindeki hakem hataları, konuşan yöneticiler, federasyonu beğenmeyen kişiler ve Türk Futbolu bu şekilde bir yerlere varamaz diyenler

 Bu ülkede futbol bu kadar olumsuzluklarla gündeme gelmedi. Her hafta saha içindeki hakem hataları, konuşan yöneticiler, federasyonu beğenmeyen kişiler ve Türk Futbolu bu şekilde bir yerlere varamaz diyenler.

Tamam da bunları neden maç kaybedince veya berabere kalınca söylüyoruz. Önce yıllardır takımların başında olanlar nasıl bir borç içinde olan kulüplerinin bu bataktan nasıl kurtulmasını bize bir anlatsınlar da bizde fikir sahibi olalım.

Peki bu Anadolu takımlarının suçu ne ki hakem bile onların lehine olan pozisyonları es geçiyorsa ya da göremiyorsa hatta maddi olarak elleri kanatları bağlıysa onlara ne diyeceğiz ki.

Ortada anlaşılmayan bir şeyler var ama hâlâ çözmüş değiliz. Liglerde oynanan futbol belli, kalite belli. Bunlar yetmezmiş gibi bir de futbolcu kendini Kaf dağında zannedip şunu isterim bunu isterim demez mi? Ne hallere geldik.

Tamam yapılanların bazılarının hata olduğunu kabul ediyoruz. Peki sizde hiç mi hata yok kardeşim. Bu futbolun içinden bazıları da gecesini gündüzüne katarak bir şeyler çabalıyor. Bu başarılı performansı ile teşekkürler alıyor ama ortada bir gerçek var. Maddiyat. Olmadı mı veya güç meselesi denildi mi  biz bu şartları zorlayarak bunları yapıyoruz diyebiliyorlar.

Onlar bunu yaparken biz ne yapıyoruz. Sadece laylay lom veya gavara. O zaman yapılanlara saygı duyacaksın. Herkes hakkı yendi oyununu oynuyor. Bir hizaya gelme şansımız yok. Gözdağı vermekle de bu işler olmuyor. Nasıl kalkacağız bu işlerden oturup bekliyoruz.

İlk yarının son, ikinci yarının ilk maçında alınan galibiyetten dolayı futbolcularımızı, teknik kadroyu ve yönetimi kutluyorum.

Ben hep dile getiriyorum. Nasıl bir takım olursanız olun düzeninizi rakip oyun şekline göre ayarlamalısınız. Fizik kapasiteniz düşük, yaratıcı oyunculara sahip değilseniz hücumda ve savunmada tek düşünüp, bütünleşemiyorsanız, o zaman kendi oyun tarzında fedakarlıklar yapacaksınız.

Önemli olan doğru zamanda doğru kararlarla riski göze almanız olacaktır. Onun için gidilecek çok yol aşılacak çok dağlar var. Bunları neden yazıyorum. Sadece bilginiz olsun diye. Yani sadece futbol takımı kurup iyi tecrübe olup paylaşım olmadan bütünleşmeden takım ruhu taşımadan koşmadan maç kazanılmayacağınızı bilmenizi istedim.

         Şimdi Giresunspor’un Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçına gelelim. İlk yarının ilk on dakikası son beş dakikanın dışında iyi organize olan kazanmak için ne gerekiyorsa yapan bir futbol takımı gördüm.

İlk yarı bazı futbolcuların performansı son derece kötü iken bu maçta evet bu dedirten futbolcuların o isteklerini görünce bu takım eğer bu şekilde mücadele ederse çok canlar yakar diyebiliyorum.

Onur’un takıma yeniden adapte olmasına sevindim. Yabancı bir futbolcu alabilirsin. Onu illa oynatmak zorunda da değilsin. Bir teknik direktörün bana söylediği bir söz vardı. Bu ligin en iyi kesici oyuncu Onur demişti. Tabiki O da maçlarda hata yapıyor ama O’nun hatası diğerlerine göre hoş karşılanmıyor. Tek isteğim sade ve mücadeleci bir oyun oynayıp takıma faydalı olmasıdır. Bu haftaki oyunu için hem Onur’u, Volkan’ı, Abwo, Berkan, Hüsamettin, Özgür, Dodo, Panajotis ve diğer oyuncularımızı kutluyorum.

         Yeni transfer edilen Isaac ve Dilaver’in henüz hazır olmadığını gördüm. Yapılan çalışmalardan sonra bu futbolcularımızın da yeterli seviyeye gelerek bu takıma faydalı olacaklarından eminim.

Teknik direktör Yücel İldiz,  “takım kadrosunun  geniş olması bizim açımızdan önemli, onun için yönetimle birlikte transfer gereği hissedilirse futbolcu alabiliriz. ama şartlara uygun olmalı” dedi.

Sözün yazılıp bittiği yerde taraftarlarımıza da doksan dakika takımlarını destekledikleri için onları da kutluyorum. Esen kalın.

Yazarın diğer yazıları

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yazarın tüm yazıları

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha