03 December 2020 Thursday
Eski bir futbol Teknik Direktörün, Futbol Federasyonlarındaki yönetimlere isyan bayrağı açtığını yıllardan bu yana kitaplarından okuyorum.

Kendisinin TFF’de önceki yıllarda görev aldığını bildiğim için buna mukabil mi yazıyor söylüyor diyordum. Fakat yapılan yanlışlıklar ve hatalar, buna benzer yapılanlarla bu ligin cehresinin ne kadar değiştiğini hepimiz görüyoruz.

Peki spor centilmenlik, kardeşlik ve beraberinde de rekabet değil mi?

Bir kulübün Başkanı o sahaya girip hakemine, rakip teknik adamına, futbolcusuna kötü söz söylese centilmenliğe ve sporun ruhuna yakışmayan hareketlerde bulunursa ne olur? Ceza alır. Almış mı evet. Peki ödüllendirilmiş mi eyvallah. Bu kişi ödüllendirildiğinde de spora olan Federasyon’a olan güvene ne olur? Ben demiyorum siz deyin. İşte böyle bir düzendeki futboldan ne beklenir? Bakınız her gün hakem hataları veya takımların isyanlarını okuyoruz. Dinliyoruz. O hakemler bu ligdeki kulüplerin nasıl ayakta kaldıklarını ya da ne zorluklarla sahaya çıktıklarını bilmiyorlar mı? Biliyorlar da işlerine gelmiyor. Ohh doksan dakika maçı yönet kimse sesini çıkartmasın, en yi şekilde ağırlan. Bir hafta sonra paran hesabına yatsın. Ne güzel dünya değil mi? Bazılarını bu söylemlerimden uzak tutuyorum. Takımların alın terlerini çal, ne ala. İşte futbol bu. O kadar uğraş didin göz önünde değilsen birde temsilci gözlemci ile aran iyi ise kötü yönetsen de fark etmiyor. Puanın iyi yazılıyor. Ancak bu kötü niyetli hakemler şunu asla unutmasınlar ki kul hakkı yiyenin iki yakası dün de bir araya gelmedi, bugünde gelmiyor ve yarın da gelmeyecektir.

Maç kaybedilebilir. İyi oynamamış olabilirsin. Hepsine eyvallah ama sen rakip takımın futbolcularının bu yaptıklarını hatta söylemlerine kulak asmayıp rakibine saldırısına göz yumarsan işte orada idareni kaybetmişsindir. Türk futbolunun kalkınması için bu hakemlerin iyi eğitilmesi hatta kötü yönettikleri maçlarda görevlendirilen kişilerin onlara taviz vermemesi ve hatta gereğini ortaya koymak lazım. Yineliyorum. Eğer maçlarda TFF tarafından  görevlendirilen arkadaşlar o bazı yöneticilere tabiri caizse gerekli tavizler veriyorsa onların içinde gerekli işlemler yapılmalıdır.

Yani herkes ayni kanun ve nizamlara uymak zorundadır.

Dilerim bir daha böyle şeylerle karşılaşmayız.

Yazarın diğer yazıları

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yazarın tüm yazıları

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha