29 November 2020 Sunday
Son yıllarda Türk futbolunda gördüğümüz olayların başında kulüplerin aşırı borçlanması ve yok olması geliyor

Kulüp gelirlerinin artmasına rağmen, isim hakları, bilet fiyatları, reklam gelirleri, yeni loca gelirleri, maç yayın gelirleri. Ürün ve satış gelirleri gibi gelirler olmasına rağmen neden bu kadar borçlandığını sadece şunu söyleyerek anlatabilirim.

Bunu genel olarak yazdığım için bu borçlanmada önemli rol oynayanların futboldan anlamayan popülist yaklaşımlarla, kulübü idare eden medyada kendi reklamını yapmaktan başka amacı olmayan kulüp başkanları ve yöneticilerin bu tabloda en büyük sorumlulukları olduklarını düşünüyorum.

Bir bakıyoruz mütevazi bütçelerle gelir ve gider hesaplarında fazla yüksek ateşin içine girmeyenler hep başarılı olmuşlardır. Peki çözüm reçetesi nedir diye sorarsanız, şunları belirtebilirim.

 1-Gelir gider dengesini iyi ayarlamak. Kulüplerde işi ehline bırakmak, spor yöneticiliği profesyonel kişilerle çalışmak, ayrıca parayı ben verdim mantığından uzak duran kulüp başkanlarının olması en doğrusu olmalıdır.

2-Kulüplerin oyuncu transferi harcamalarında minimuma indirilmesi, iyi bir alt yapıya gereken bütçenin ayrılması ve bu alt yapılara işi bilen teknik adamların getirilip futbolcu yetiştirilmesi ve tesisler yapılarak Türk futboluna bu gençlerimiz kazandırılmalıdır.

 3-Kulüplerin başarılı olabilmesi için sezonluk transfer raporu sunan değişik bölgelerde görev alan iyi bir oyuncu izleme (scouting) sahip olması gerekir. Giresunspor da dahil olmak üzere bir çok kulübümüzde bazı menajerler üzerinden oyuncu transferi yoluyla dolandırılarak batırılmıştır. Futbolun doğruları tektir. Bu doğrular uygulandığında başarılı olmamak için neden yoktur. Sorunlar iyi teşhis edilirse gereken hamleler yapılırsa kulüpler hem mali hem de sportif açıdan başarılı olacaktır. Esen kalın.


kral-yazıyorGiresunsporyalçın-esenspor28Çotanaklar

Yazarın diğer yazıları

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yazarın tüm yazıları

Yorumlar

  • Nizamettin BİLİR 24.10.2020 21:17

    Yalçın beyin Giresun sporun neden bu halde olduğunu ve nasıl kurtulacağını çok net ve anlaşılır şekil kısacık yazmış.inşaallah şuan ki yöneticiler geçmiş yönetimlerin yaptığı büyük hataları yapmazlar.

Yorum yaz

Captcha