27 November 2020 Friday
Yeni teknik adam ne yapsın ki futbolcu oynamadıktan sonra

Şehrin futbolunu konuşalım diyorum olmuyor! Bize günlük tartışmalar ağır geliyor. İnanmak zor ama her şey dönüp dolaşıp kulübe kadar geliyor. Hepimizde sezon başından beri bir özlemi vardı. Bunu hep hissettim ve kolay seyredilen keyif veren futbolu artık bulamıyorum.

Sabrımızı da deniyorum ama olmuyor. Maçlarda hep sakinliğimi muhafaza etmişimdir. Şu bir kaç maçtır bırakın sakinliği isyan ediyorum. Bizim ölçülerimizde olanların bir hedefi vardır. Şampiyonluk veya üst sıralarda tamamlamak.

Kim kötü olmak ister ki? Hedeflerin olması güzelde oraya ulaşmak çok mu zor derseniz orada dur bakalım derim. Çünkü bazı veballer vardır. Bazen de bir eksiklik mi var acaba desem nasıl olur. Esasında boş bir konuşma. Amacın başladığı andan itibaren yapılan tüm olumluluklar bazı futbol içinde kaybolup gidiyor.

Bazıları bireysel yetenekleri ortaya koymaya kalkıyor. O zaman başarılı olmakta mümkün değil, sistem artık takım olma özelliğini taşıyor. İkinci yarı itibarıyla galibiyet alamıyoruz.

Çok takım transfer yaparak güçlenme adına hamleler yaptı. Biz de takımın bazı yerlerindeki noksanlıkları görünce transferler yaptık. Tutup tutmadığını zamanla göreceğiz. Biraz geç kalındı deniliyor doğrudur ama futbolda kim sahaya çıkarsa elinden gelenin en iyisini yapmak durumundadır.

Bazıları oyun anlayışını kendi üzerine kurup ne olacak ki diyorsa ve kaleyi çaprazından gördüğü halde boş arkadaşına topu atmıyorsa yardımlaşma adına hamleler yapamıyorsa hatta çok güvendiğimiz bazı futbolcuların boş oyun sistemi ortada dolaştırıyorsa tabiki bu kadar hizmet boşa çekilmiş olacak.

Vay anasına bu kadar çalışmak uğraşmak boşuna mı oldu. Dar alanda pas, bir uzun bir kısa dik ve aralara pas, ön direk arka direk paylaşım, yan topu bırak derinliğe oyna, defansta kademe. Zorlama topla rakibin arasına gir rakibe top oynatma fırsatı verme zorlanınca topu taca at kurtul. İşte hepsi bu.

 Futbol bu artık anlayın. Bunu başarırsak futbol inanın çok eğlenceli. Biz bu eğlenceyi bile yapamaz hale geldik. Ne oldu bize yahu afyonmu yuttuk O takım nerelere gitti.

Yeni teknik adam ne yapsın ki futbolcu oynamadıktan sonra. Bu futbolcular giden hocanın söylemiyle çok değerli ve kaliteliler demişti. Artık o kalitelerini ortaya koymalılar. Hiç olmazsa bir maç var. O bari olsun. Esen kalın.

 


yalçın-esenMustafa-BozbağGiresunsporspor28ÇotanaklarEskişehirspor

Yazarın diğer yazıları

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yalçın Esen

Yazarın tüm yazıları

Yorumlar

  • Selami bekdemir 13.02.2018 21:42

    Bu makelenizi beğendim benim tek anlamadiğım şey Başarıları överiz alkişlariz iyi de olumsuzluk olunca eleştiriyi neden bir türlü kabullenemiyoruz ? Sırf bu yüzden bile kaybeden taraf oluyoruz. Başari gelicekse kalite articak sa Artıyı da Eksiyide gerektiği gibi kullanabilmeliyiz.

Yorum yaz

Captcha