20 Ekim 2017 Cuma
Sezona evinde Gaziantep galibiyetiyle başlayan Yeşil Giresun Belediyespor cumartesi günü Trabzon deplasmanında Trabzonspor ile karşılaştı ve 18 sayı farka ulaştığı maçı son saniyede Okben`in basketiyle uzatmaya götürerek uzatmada kazanmayı bildi. Maçın genel kritiğini yapacağız ama öncelikle başlıktan yola çıkmak lazım.

 Sezona evinde Gaziantep galibiyetiyle başlayan Yeşilgiresun Belediyespor, Cumartesi günü Trabzon deplasmanında Trabzonspor ile karşılaştı ve 18 sayı farka ulaştığı maçı son saniyede Okben’in basketiyle uzatmaya götürerek kazanmayı bildi. Maçın genel kritiğini yapacağız ama öncelikle başlıktan yola çıkmak lazım.

Yıllardır “Altın jenerasyon” diye-diye sümenaltı edilen bir nesilden bahsediliyor. 16 yaş Milli Takımı ile defalarca yan yana oynayan oyuncu grubunun var olduğunu herkesin bildiği ama bir türlü gereken şansı da kimsenin vermediği bir gruptu aslında bu. Diğer taraftan gittikçe yaşlanan ve altyapıdan beslenemeyen bir A Milli Takım gerçeği de gözümüzün önünde uzun süredir. TBSL de ise durum hiç farklı değil. Euroleague takımlarından Anadolu Efes ve Fenerbahçe haricinde altyapısı olmayan ve sadece transferler ile bugünü kurtarmaya çalışan takımların ligine dönüşmüştük.

Yabancı transferinin de serbest bırakılmasıyla genç oyuncular tamamen körelmeye terk edildi. Zaten basketbola sponsor bulmanın fazlasıyla zor olduğu bir ülkede İstanbul haricindeki takımlar ekonomik olarak darboğaza sürüklendi. Hal böyle olunca bulunduğu ilin ekonomisi zaten kısıtlı olan YGBSpor yönetimi belki de çoğu kişiye göre çok büyük bir risk alarak genç oyunculara destek olma kararı aldılar. 6 yabancı hakkının sadece 4 ünü kullanacaklarını deklare eden yönetim, yerli genç jenerasyonun en önemli isimlerinden olmalarına rağmen bir türlü A takımlarda hak ettikleri süreyi alamayan oyuncuları transfer ettiler. Emircan, Okben, Doğuş, Enes Berkay ve yaşları 23’ten küçük olan 3 yabancı oyuncu ile kadro oluşturuldu.

Sezon hazırlıkları, hocanın vize sıkıntıları derken hazırlık maçlarıyla başlayan ‘takım olgusu’ gittikçe arttı ve ligde de 2 galibiyet geldi. Aslında Trabzonspor ile ligin 2.haftasında karşılaşmak büyük bir fikstür şansı olarak değerlendirilebilir zira Trabzonspor’un henüz takım olamadığı bir döneme denk gelmesi bizim galip gelmemizdeki etkenlerden birisidir belki de. Şimdi konumuza geri dönelim.

Türk basketbolunun geleceğini kurtaracak proje Giresun’dan hayata geçiriliyor. Aynı dönemde televizyonlarda TBSL ile ilgili reklamlar dönüyor. Milli Takımlar ile ilgili yorumlar yapılıyor ve konu dönüp dolaşıp YGBSpor’a geliyor. TV yorumcuları ‘Bu sene herkesin ikinci takımı YGBSpor’ diyor. Daha önceki takımlarında kiralık gönderilen Okben muhteşem bir istatistik yakalıyor, Emircan kendini geliştiriyor, Enes ve Doğuş ışık saçıyor

Ama

Ama sahaya çıkan takımın ne şort reklamı var, ne göğüs reklamı var, ne sırt reklamı var, ne kol reklamı var ne de isim sponsoru var. Sadece taraftar, yönetim kurulu ve bir e-ticaret firması (o da yerel ve henüz yeni kurulan bir firma).

İşte bu Türk Basketbolunun aynası.

Şimdi biz burada Okben’in 20 sayı 6 ribaund 4 asistlik performansını, Ledo’nun zorlama ve gereksiz atışları sonucunda zora giren maçı, Emircan’ın ve Mahalbasic’in pota altını domine etmelerini, Doğuş ve Enes’in her geçen gün üstüne koyarak geliştiklerini anlatmamız gerekirken maalesef ekonomik durumumuz ile yalancı basketbol sevicileri yazıyoruz.

Bu çocuklar bu sene bu takım için ter akıtacaklar. Başarılı da olacaklar ama kuralları yanlış yazılan bir oyunun piyonu olmaktan öte gidemeyecekler. Çünkü firmalar reklam vermek için ne taraftara bakıyor, ne vizyona, ne akıllı yönetime ve ne de ülke basketbolunun geleceğine. Sadece ve sadece İstanbul, Ankara veya İzmir takımı olup olmadıklarına bakıyorlar resmen. Böyle bir durumda Euroleague 2015-2016 finalisti Fenerbahçe ile en yüksek bütçeye sahip takım olan Darüşşafaka’nın yenilgiyle başladığı ligde 2’de 2 yapsan ne yazar, Türk basketbolunun geleceğini kurtaracak olsan ne yazar.

Sahipsiz bırakılan bir takımın sahipsizlik içinde elde ettiği başarıyı olsun sahiplenen birileri çıksa keşke…

Muhabbetle…

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha