24 February 2020 Monday
`Hayat nefes almaktan ibaretse benim nefesim de futbol`

"Hayat nefes almaktan ibaretse benim nefesim de futbol"

Sevgili okuyucularım bugün ki konuğum Giresun futbolunun önemli isimlerinden olan Mustafa Gökhan Yamak.

Amatör futbol yaşantısında profesyonelliğe geçen ve Futsal Ligin gol krallığı yaşayan ve ardından geçirdiği kazayla en sevdiği meşin yuvarlağı uzaktan izlemek zorunda kalan Mustafa Gökhan Yamak ile yaptığım röportajımızın tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Soru: Sizi tanıyabilir miyiz ?

Mustafa Gökhan Yamak: 23.11.1987 Giresun doğumluyum. Şu an Gençlik Spor İl Müdürlüğün’de kadrolu Engelli Antrenör olarak çalışmaktayım.

Soru: Futbola nasıl başladınız ?

Mustafa Gökhan Yamak: Futbola 2000 yılında Camili Örnekspor’da başladım. Beni ilk keşfeden antrenörüm Ercan Işık’tı. Ayrıca bu vesile ile buradan ona teşekkürlerimi sunuyorum.

Soru:  Profesyonelliğe geçişiniz nasıl oldu ?

Mustafa Gökhan Yamak: Amatör olarak Acarspor’da 1 yıl futbol oynadıktan sonra A Gençler kategorisinde şampiyon olmuştuk. Şampiyonluktan sonra Bulancakspor’dan profesyonellik teklifi geldi, bende hiç düşünmeden kabul ederek profesyonelliğe geçişimiz oldu.

Soru: TFF. 3.Lig ile BAL Lgin’de futbol oynadınız. Sizce bu liglerin aralarında ki farklar nelerdir ?

Mustafa Gökhan Yamak: Aralarında ki en önemli fark adı üstünde olduğu gibi biri amatör diğeri profesyonel. Bu iki lig arasında ki en önemli fark ise zihniyet farkı. Birinde takım halinde daha profesyonelce işler olurken diğerinde amatör ruh daha ön plana çıkıyor. Bu da işlerin işleyişinde çok önemli farklar yaratıyor.

Soru: Futbolculuk dönemizde keşke şunu yapmasaydım dediğiniz olumsuz bir özelliğiniz var mıydı ?

Mustafa Gökhan Yamak: Yetenekli olduğumu bilmek bana bir tık daha özgüven katıyordu, fakat bunun olumsuz yanı ise ekstra çalışma yapmamaktı. Bunun bana kattığı en olumsuz yön ise kuvvetle yeteneği birleştirememekti.

Soru: Futsal’da A Milli Takım’da oynadınız. Futsal Liginde birçok kez gol krallığı yaşadınız. Peki bu size futbol oynarken neler kattı ?

Mustafa Gökhan Yamak: Futsal kaleci dahil 5’e 5 oynanan bir oyun ve bu yüzden 1’e 1 mücadeleler daha sık olmakta. Futbol olarak da daha hızlı düşünmeyi, top ayağınıza gelmeden bir sonraki hamleyi çabuk düşünmenizi gerektiren bir oyun ve bu da sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyan en önemli unsur. Bunun bana kattığı en önemli özellik forvet hattına topu taşırken en müsait arkadaşımla buluşturup onu gol pozisyonuna sokmaktı.

Soru: Spor camiası tarafından Giresun’un en teknik oyuncularından biri olduğunuz söyleniyor. Sizce siz’den daha teknik bir isim Giresun Amatöründe var mıydı ? Var ise bu isim kimdi ?

Mustafa Gökhan Yamak: Bu şekilde anılmak gerçekten gurur verici teknik olarak olmasa bile oyun içerisinde ki hırsıyla mücadelesiyle ve oynadığım takımları göz önünde bulundurduğum da beni en çok rahatlatan oyuncu Tamgaç Keçe idi. Onun sol ayağına gerçekten hayranlık duyuyorum.

Soru: Unutamadığınız bir maç var mı ?

Mustafa Gökhan Yamak: Bulancakspor’da 3. Lig’de oynarken bir Çubukspor maçı oynadık. 60. dakika’da oyuna girmiştim ve oyun 0-0 devam ediyordu, 75. dakikada gol attığımda (bu benim profesyonel olarak attığım) ilk golümdü ve daha 17 yaşındaydım. Maçı da bu golle 1-0 kazandık. Hayatım boyunca unutamayacağım bir karşılaşma.

Soru: Futbol oynarken şu isimlerin yeri bende ayrı dediğiniz isim yada isimler var mı ?

Mustafa Gökhan Yamak: Aslında birçok isim var, ama yerinin bende en ayrı olduğu isimler ilk olarak Mert Birleş, Tamgaç Keçe, Seyit Ay ve Sefa Canikli.

Soru: Futbol sizin için neyi ifade ediyor ?

Mustafa Gökhan Yamak: Hayat nefes almaktan ibaretse benim nefesimde futbol.

Soru: İmkanım olsaydı şu futbolcuyla şu takımda oynamak isterdim dediğiniz bir isim var mı?

Mustafa Gökhan Yamak: Tek bir futbolcu var. Kesinlikle Burak Yılmaz’la aynı takımda futbol oynamak isterdim.

Soru: Herkesin hayatında dönüm noktaları vardır sizin dönüm noktanız ne idi ?

Mustafa Gökhan Yamak: 2005 yılında Gaziantepspor’da çok iyi bir kamp dönemi geçirdikten sonra ilk profesyonellik adımımı bu takım’da atacakken geçirdiğim sakatlıktı.

Soru: Yıllar sonra futbola sportif direktör olarak döndünüz nasıl bir duygu neler hissediyorsunuz ?

Mustafa Gökhan Yamak: Geçirdiğim talihsiz kaza sonucu futbol’dan istemesem de uzak kaldım, aslın da bu 6 yıl boyunca futbol bana en güzel yaşam desteği sağlarken oynayamamak çok acı vericiydi, ama Seyit Ay hocamın katkılarıyla yeniden futbolun içinde olmak tarif edilemez bir duygu.

Soru: Sportif Direktörlük deki hedefleriniz nelerdir ?

Mustafa Gökhan Yamak: Bunu bir basamak olarak görüyorum, kendimi birkaç yıl geliştirip kurslar alıp aynı zamanda Üniversite eğitimimin de bana kattığı değerlerle oyuncuların becerilerini çok daha geliştirebileceğimi düşünüyorum. Burada ki en önemli hedefim ise üst liglerde çalışıp maliyeti düşük fakat yetenekli oyuncuları o takımların bünyelerine katabilmek.

Soru: Giresun’da oynadığınız takımlardan ilk 11 yapsanız kadronuzda hangi isimler olurdu ?

Mustafa Gökhan Yamak:  Kaleci: Savaş Erişen. Stoperler: Mert Birleş, Sefa Canikli. Sol bek: Seyit Ay. Sağ bek: Musa Can Mutlu. Ön libero: Tamgaç Keçe, Tuncay Himtaş. Sol açık: Gökşin Çelik. Sağ açık: Güneş Bak. Forvet arkası: Hamit Uzunahmetoğlu ve Forvet: Ali Fuat Bakar

Soru: Dünya’da ve Türkiye’de hangi teknik direktörleri beğeniyorsunuz ?

Mustafa Gökhan Yamak: Türkiye’de Fatih Terim, Dünya’da ise Pep Guardiola ve Jurgen Klopp

Soru: Son olarak neler söylemek istersiniz ?

Mustafa Gökhan Yamak: Futbol’dan mecburi uzak kalmak öyle bir eksiklik yarattı ki hayatım da umarım ömrümün sonuna kadar hatta son nefesime kadar futbolun içinde kalabilirim. En zor günlerimde en mutlu günlerimde hep yanımda olan en büyük destekçim olan annem Nazlı Yamak’a bir dağ gibi arkamda olan babam Muhittin Yamak’a diğer yarım olan kardeşim Furkan Gökalp Yamak’a sonsuz teşekkürlerimi ve nişanlım, yakın zamanda da hayat arkadaşım olacak Çağla Aksu’ya da sizin aracılığınızla tüm sevgimi ve tüm şükranlarımı buradan iletiyorum. Onları çok seviyorum.

Röportaj: Murat Ümit UZUN


MustafaGökhanYamakBulancakspor

Yorumlar

  • Hakan Ilgaz 06.11.2019 01:09

    Gökhan Kardeşimi Zamanında Izlemistim Cok Yetenekli Biriydi Su An Giresun Amatorunde Boyle Bir Teknik Yok.. Ümit Kardrsimide Tebrik Ediyorum Giresuna Yaptigi Roportajlarla Farkli Hava Getiriyor

  • Burak Öztürk 05.11.2019 19:58

    YINE HARIKA BIR IŞ...

Yorum yaz

Captcha