03 July 2020 Friday
Corona virüste oruç tutulur mu? Nihat Hatipoğlu açıkladı

Corona virüste oruç tutulur mu? Nihat Hatipoğlu açıkladı

Coranavirüs Covid-19 tüm dünyayı sarsmaya devam ediyor. Eğlence hayatından spora, iş hayatından dini ibadetlere kadar hayatın her alanına sekte vuran virüsün, etkisinin ne zaman azalacağı henüz tam olarak kestirilemiyor..

Spor müsabakaları ertelendi, işe gidiş gelişler kısıtlandı ve nihayetinde insanlara toplu ibadetten bile sakınmaları tavsiye edildi.

Peki koronavirüs etkisini yitirmezse önümüzdeki Ramazan ayında insanlar ne yapmalı?

Oruç tutmaktan imtina etmeliler mi veya dini kanaat önderleri Ramazan'da oruç tutulmamasını tavsiye eder mi?

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR

Prof. Nihat Hatipoğlu, insanların oruç konusunda kendi kararlarını kendilerinin vermesi gerektiğinin altını çizdi. Hatipoğlu, "Doktorlar orucun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyor. Dolayısıyla koronavirüse rağmen insanların oruç tutmasında bir mani yok" dedi.

Buna karşın Hatipoğlu, "Kronik hastalığı olan, aç kalmasında sakınca bulunan, devamlı ilaç alması gerekenler ve bağışıklığı zayıf olanlar doktorların direktiflerine uymamılar" dedi.

ORUÇ TUTAMAYAN NE YAPSIN?

İnsanların kendilerini dinlemeleri gerektiğini de belirten Hatipoğlu, "Sağlıklı insanlar oruç tutmaya başladıkları zaman, baktıklar ki sıkıntı yaşıyorlar bırakabilirler" diye konuştu.

Oruç tutamayanların ne yapması gerektiği konusundaysa Hatipoğlu şunları söyledi: "Oruç tutamayanlar kazaya bırakabilir. Geri kalan 11 ayın herhangi bir zaman diliminde oruç tutarak tüm yıla yayabilirler. Hiç tutamayacak olanlar da fitre verebilir. Her bir gün başına fitre tutarı henüz açıklanmasa da 25 lira olması gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığı bunu açıklayacaktır. Bu tutar bir insanın günlük yeme içme ihtiyacına tekabül ederek belirleniyor" dedi.

Fanatik Gazetesi’nden alıntıdır

 


nihat-hatipoğluspor28Çotanaklar

Yorumlar

Henüz bu içeriğe yorum eklenmemiş. İlk siz olabilirsiniz.

Yorum yaz

Captcha